Sopot szuka nazwy dla nowego odwiertu solanki!

Sopot, miasto o wyjątkowym klimacie łączącym tradycję XIX-wiecznego kurortu z nowoczesnymi atrakcjami, ogłasza konkurs na nazwę drugiego odwiertu solankowego. Nowa nazwa powinna nawiązywać do historii i uzdrowiskowego charakteru miasta, być oryginalna i łatwa do zapamiętania. Sopot, od 1999 roku uzdrowisko, słynie z leczniczych właściwości solanki, która wspomaga terapie ortopedyczne, reumatologiczne i kardiologiczne. Konkurs jest częścią rozwoju uzdrowiskowej oferty miasta, a jego wynik będzie stanowił ważny element dalszego rozwoju.
Organizatorem konkursu jest AQUA-Sopot Sp. z o.o., eksploatator sopockiej solanki. Partnerami są Miasto Sopot oraz Sopotorium Medical Resort. 
Zgłoszenia konkursowe przyjmujemy do 5 maja 2025 r. 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

Sopot – miasto o niezwykłym klimacie

Sopot to przede wszystkim miejscowość o niezwykłym klimacie, który wynika z połączenia tradycji XIX-wiecznego kurortu i nowoczesnego miejsca wypoczynku. Miasto łączy w sobie urok nadmorskiej miejscowości zatopionej w zieleni z zabytkową architekturą oraz bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych i sportowych. Harmonijne połączenie tych elementów tworzy obraz miejsca, w którym przeplatają się chwile relaksu i niezwykłych doznań, wyciszenia i spokoju oraz aktywności. Dla odwiedzających Sopot, kuracjuszy, jest to miejsce, w którym nie tylko wzmacniają ciało, ale także nabierają pozytywnej energii, chęci do życia oraz siły do dalszego działania.

Sopot – uzdrowisko o wyjątkowych walorach zdrowotnych

Ze względu na korzystne warunki naturalne, takie jak nadmorski klimat i źródło solankowe, oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturę i zaplecze medyczno-uzdrowiskowe, Sopot uzyskał w 1999 roku oficjalny status uzdrowiska. W Sopocie leczy się różnorodne choroby, takie jak: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, choroby dróg oddechowych, osteoporoza, choroby układu nerwowego, choroby skóry oraz otyłość. Przebywanie w zdrowym środowisku oraz dostępność licznych aktywności na świeżym powietrzu – ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, skate parków, placów zabaw czy siłowni w przestrzeniach parkowych – wspomagają utrzymanie kondycji fizycznej i psychicznej. Bogata oferta kulturalna oraz zabiegi spa & wellness dodatkowo przyspieszają regenerację sił, umożliwiając pełną rekonwalescencję.

Korzystanie z uzdrowiskowych walorów Sopotu

Z uzdrowiskowych walorów Sopotu można korzystać na każdym kroku. Na najdalej wysuniętych w morze fragmentach sopockiego Mola stężenie jodu jest nawet dwukrotnie wyższe niż na lądzie. Kąpiele morskie, dzięki mikroelementom zawartym w wodzie, piasku oraz nadmorskiemu powietrzu, wzmacniają organizm. Kąpiel w morskich falach działa jak doskonały masaż ciała, posiada właściwości odmładzające i ujędrniające, poprawia ukrwienie organizmu. Brodzenie w morzu odpręża, poprawia przepływ krwi w nogach i uelastycznia ścianki żył. Spacery brzegiem morza i molem, zwłaszcza przy wiatrach od morza, umożliwiają talasoterapię, a bliskość plaży przy słonecznej pogodzie pozwala korzystać z helioterapii. Piękne lasy pokrywające wysoczyznę morenową zachęcają do spacerów i terenoterapii. W Sopocie słońce dostarcza witaminę D, wiatr niesie aerozol bogaty w jod, a okoliczne lasy iglaste wydzielają olejki eteryczne – wszystko to na wyciągnięcie ręki.

Solanka – serce uzdrowiska Sopotu

Najbardziej charakterystycznym uzdrowiskowym wyróżnikiem Sopotu jest solanka wypływająca samoistnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. Solanka wykorzystywana jest w lecznictwie uzdrowiskowym zgodnie ze wskazaniami lekarskimi do kąpieli indywidualnych i zbiorowych (w basenach) oraz do inhalacji. Jej unikalne właściwości lecznicze wykorzystywane są w hydroterapii, kosmetologii i medycynie naturalnej. Solanka z Sopotu jest ceniona i wykorzystywana przez różne instytucje i ośrodki zdrowia, takie jak Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, Sanatorium MSWiA, Uzdrowisko Sopot Sp. z o.o., hotel Sopotorium, Sopocki Klub Żeglarski i Fundacja Sport na Zdrowie, Sopocki Ośrodek Żeglarski - Sopot 34, Zespół Szkół Specjalnych nr 5, MOSiR Sopot, Sopocka Organizacja Turystyczna, Invicta Sp. z o.o. oraz Miasto Sopot.

Solanka poza granicami Sopotu

Granice miasta Sopotu nie stanowią jednak przeszkody w dostępie do solanki. Najnowszymi odbiorcami tej cennej substancji są ośrodek Ostrzyce Spa na Kaszubach oraz Port Zdrowia w Szemudzie. Dodatkowo, można skorzystać z kosmetyków zawierających solankę, takich jak te oferowane przez Sopot Spa firmy Ziaja.

Planowana rozbudowa uzdrowiskowej oferty

W związku z dynamicznym rozwojem działalności uzdrowiskowej w Sopocie, planowane jest wykonanie drugiego odwiertu solankowego. Dla tego nowego odwiertu poszukiwana jest nazwa, która powinna nawiązywać do historii, tradycji uzdrowiskowych oraz kuracyjnego charakteru miasta. Nazwa powinna być oryginalna i łatwo zapadająca w pamięć, aby podkreślić wyjątkowy charakter Sopotu jako miejsca zdrowia i regeneracji.

 

Partnerzy:

Więcej na temat: sopocka solanka